Дестинация
Дестинация
Кушадасъ - автобус
За Кушадасъ
Кушадасъ е един от най-популярните курорти на Егейското крайбрежие, в западната част на Турция. Намира се на 970 км. от София, като продължителността на пътуване с автобус е около 16-18 часа. Разстоянието от Измир до Кушадасъ е 90 км, а от Бодрум до Кушадасъ - 150 км. През последните 10 години хиляди българи избират Кушадасъ за своята лятна почивка, близо до местата, които всеки би искал да посети. Древният Ефес, храмът на Артемида и домът на Дева Мария са само на 17 км, а знаменития природен резерват Памуккале - на 250 км.
Наричат Кушадасъ „Птичия остров“ - името му в превод от турски идва от (Kuş – птица и Ada – остров) и означава именно това. Но не защото е обитаван от многобройни пернати представители. Просто в близост до курорта, на няколкостотин метра навътре в морето, се намира каменен остров, наподобяващ глава на птица. Емблематичното парче земя, което се свързва със сушата посредством мост, всъщност е било база на морски патрул и военна база на турците и венецианците. Днес крепостта „Качюкада Кулеси“ , издигаща се в сърцевината на това парче земя, е една от основните туристически атракции на Кушадасъ.
До края на 70-те години градът е малко рибарско селище, а днес е кипящ, свръхактивен град с над 470 хотела. Курортът разполага с няколко плажа, като най-хубавите са Лонг Бийч и Лейдис Бийч. Тук се намира четвъртият по големина аквапарк в Европа (въпреки, че Кушадасъ е в Азия), „Аква Фентъзи“, който е построен по проект на компанията Дисни.
В Кушадасъ можете да намерите всичко характерно за една пълноценна почивка– мек средиземноморски климат, лазурно сини води, безкрайни плажни ивици, осеяни с тропическа растителност, луксозни хотели и препълнени заведения. В околностите му пък се намират легендарните антични градове Ефес, Милет, Колофон и Приен, където ще се наситите на изобилие от артефакти и ще обогатите познанията си за историческото минало на областта.
В периода от 1919 до 1922 г., по време на турската война за независимост, градът е окупиран първо от италиански, а след това от гръцки ескадрони, докато на 7 септември 1922 г. окончателно е превзет. Извършва се размяна на гръцки и турски пленници. До 1954 г. Кушадасъ е част от вилает Измир, а след това преминава в пределите на областния град Айдън. Постепенно започва строителство на модерни жилищни сгради, и хотели, а туризмът започва да се развива като един от основните отрасли. За кратко време Кушадасъ се превръща в развит курорт, привличащ посетители от цял свят – такъв, какъвто го познаваме и днес.
Забележителности, които можете да посетите:
-
Древният град Ефес - макар днес да е на 5 км. от морето, древният град Ефес някога е бил важен търговски пристанищен град между Близкия Изток и средиземноморските пристанища на Запада. Ефес е постоен през 11 в. пр.н.е. и се превръща в главно средище за търговия, култура и политика. Днес по-голямата част от Ефес е скрита под огромни хълмове. Смята се, че едва 10% от града е разкопана, а останалата част спи под маслинови горички. Но и сега гледките са впечатляващи – дългата километър и половина, павирана с мрамор улица, минава покрай частично възстановените сгради. Там се намира най-голямата сбирка от римски руини на изток от Средиземноморието. Ще видите одеона – това е малък театър с покрив, впечатляващата библиотека на Целз, театъра, който е можел да побере 44 000 души и се смята за най-големия театър в древността, храмовете на Адриан и император Дометиан и разбира се едно от седемте чудеса на древния свят – храмът на Артемида. Древният град Ефес е под егидата на Юнеско и има условие, че всичко, което бъде открито там трябва да бъде предадено.
-
Храмът на Артемида е бил едно от чудесата на света. Днес от него не е останало нищо. Скромното количество камъни напомня за някогашното величие на храма и само фантазията ви може да сглоби картината отпреди векове. Всичко по-ценно отдавна е в експозициите на прочутите световни музеи, а тук са останали основите и част от гигантската колона. Погледът ви ще открие, че описаната в аналите като божествено красива сграда е била разположена на площ колкото размерите на футболно игрище. Храмът е бил построен в чест на сестрата на Аполон - Артемида. Известно е, че богинята е закриляла гениални личности и е помагала на бременни жени. Легендата разказва, че когато през 356 г. храмът бил опожарен от ръката на Херострат, Артемида не могла да му се противопостави, защото в същото време помагала при раждането на Александър Македонски. Поради тази причина след години той повелил храмът да бъде възстановен. Древните хронисти описват, че когато човек заставал пред него, имал усещането, че боговете са слезли на земята. За съжаление само далечните ни предци са имали късмета да го зърнат истински, а сега мястото изглежда по-скоро тъжно.
-
Домът на Дева Мария е друга забележителност, която ще имате възможност да посетите, заедно с древния град Ефес. Той се намира на около 7 км. над Ефес, по пътя нагоре. На това място се стичат за поклонение не само християни, но и мюсюлмани, тъй като се смята че много болни хора са намерили изцеление. Според легендите именно в тази къща е починала Богородица, където прекарала последните години от живота си. Умира на 64 години, но не се знае къде е погребана. Любопитното е, че в Йерусалим също показват гроба на Божията майка, а спорът къде наистина е той продължава повече от век. Самата къща представлява еднокуполна постройка, частично вградена в скалите. На изхода има извор с три чучура и се смята, че водата има лечебни свойства. Всеки един от чучурите има специално предназначение – за Любов, за Здраве и за Щастие. Задълвително си носете празна бутилка, за да си налеете вода. Непосредствено до извора има и стена, наречена „Стената на желанията“. Стената е подобна на Стената на плача в Йерусалим. Носете си лист, химикал и панделка, за да можете да запишете най-съкровеното си желание и да го завържете на стената. Хората вярват, че Богородица ще изпълни всичките им желания.
-
Памуккале е визитната картичка на Турция – един от най-красивите природни феномени в страната. В превод от турски името означава „замък от памук“. Памуккале се намира в сеизмично активна зона. В следствие от земетресенията се появяват карстови извори. Богатата на минерали и варовик вода се стича по склона и в течение на хилядолетия образува над 100 приказни тераси. Те се изпълват от топлата минерална вода и образуват лековити лазурни басейни. Според местните жители изворите имат изключително въздействие и помагат при сърдечни и бъбречни заболявания, кожни проблеми, проблеми с кръвообращението, с нервите, при паралич и ревматизъм. По-нагоре е басейнът на Клеопатра, където самият император Траян идвал да лекува подаграта си. Сега тук е пълно с туристи, а наоколо ще Ви примамват всякакви местни вкусотии и аткрации.
По обратния път попитайте за селото с бутилките и се вгледайте по покривите на къщите - там ще откриете най-нестандартния начин един баща да предлага дъщеря си за женене. Ако зърнете бутилка от кока-кола, значи в дома има стройна мома. Ако е от бира - девойчето е по-закръглено, а ако шишето е с дъното нагоре, бъдещата булка е с опак нрав. А дали е така, само ергените могат да кажат.
Покрай екскурзиите не пропускайте всеки ден да откривате и по някое кътче от Кушадасъ. Отидете до Птичия остров, дал името на града. Там ще зърнете древна крепост, красива екзотична растителност и ята гълъби. Разхождайте се по крайбрежния булевард - гигантските палми и луксозните хотели ще ви създават усещането, че сте на френската ривиера, но само на няколко метра навътре в града ще откривате изненадите и магията на Ориента.